Dołącz do nas!

Masz pytania?  +48 14 615 27 00

Borek 302, 32-765 Rzezawa

Czekamy na Ciebie!

5 powodów, dla których warto jeździć konno

01 kwietnia 2023
Zapraszamy na naukę jazdy konnej w Centrum Aktywnego Wypoczynku Borek. Jazda konna w okolicach Bochni, Brzeska, Krakowa.

Każdego dnia stawiamy czoła wielu wyzwaniom, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na redukcję stresu i poprawę samopoczucia jest aktywność fizyczna. Jazda konno to z kolei jedna z najbardziej ekscytujących i angażujących form aktywności fizycznej, która może nie tylko poprawić Twoją kondycję, ale także pomóc Ci nawiązać niezwykłą więź z naturą i zwierzętami. W tym artykule przedstawimy kilka powodów, dla których warto rozpocząć przygodę z jazdą konną. 

 

1. Ruch to zdrowie

 

Jazda konno to świetna forma aktywności fizycznej, która angażuje niemal całe ciało. Pracują mięśnie brzucha, nóg, pleców, ramion i klatki piersiowej. Sylwetka jest wyprostowana a ciało stabilizuje się.  Rozwijają się umiejętności motoryczne i poprawia równowaga. Wszystko to przyczynia się do lepszej wydolności układu krążenia, zmniejszenia bólu pleców i sztywności mięśni oraz postawy ciała. 

 

2. Kontakt z naturą

 

Jazda konno często odbywa się na świeżym powietrzu, wśród przyrody. Dzięki temu możemy zrelaksować się i odciąć od miejskiego zgiełku. To idealny sposób na reset i naładowanie baterii na dłuższy czas.

 

3. Budowanie relacji

 

Współpraca z tymi inteligentnymi i wrażliwymi zwierzętami pomaga budować zaufanie, empatię i umiejętności społeczne. Każdy koń ma swoją osobowość, charakter. Jazda konno pozwala nawiązać więź z koniem, poznać jego potrzeby. Współpraca z koniem polega na ciągłej analizie i szybkiej reakcji na sytuacje, np. konieczność dostosowania tempa jazdy, kierowania koniem lub wykonywanie manewrów. To wymaga pełnej koncentracji i uczy sprawnego podejmowania decyzji. 

 

4. Ciągły rozwój i realizacja celów

 

Niezależnie od poziomu zaawansowania, jazda konno to proces ciągłego doskonalenia swojej techniki i wiedzy na temat koni. Początkujący mogą uczyć się podstaw, takich jak prowadzenie konia na lonży, podczas gdy bardziej zaawansowani mogą doskonalić swoje umiejętności w szlifowaniu płynności i równowagi w jeździe.

 

5. Relaks, zabawa i integracja

 

Konkursy skoków przez przeszkody czy wyścigi konne to tylko niektóre z form rywalizacji, w których można brać udział jeżdżąc konno. Sport ten, jest doskonałym sposobem na integrację z innymi osobami i spędzenie czasu w sposób aktywny.

 

To tylko kilka z powodów, dla których warto rozpocząć przygodę z nauką jazdy konnej. Warto dodać, że ma ona ogromny wpływ na poprawę zdrowia psychicznego. Wiele badań naukowych wykazało pozytywny wkład jazdy konnej w zmniejszenie poziomu stresu, lęku i depresji. Każde zajęcia wymagają skupienia na wykonywanym zadaniu, co pomaga w redukcji negatywnych myśli. Sam kontakt z koniem opiera się na niesamowitej więzi emocjonalnej i zaufaniu. Jazda konna pomaga w rozwijaniu poczucia własnej wartości i pewności siebie. Uczniowie, zdobywający kolejne poziomy, widzą postępy i osiągają cele, a to pozytywnie wpływa na ich samoocenę.

 

Podsumowując, jazda konno to świetna forma spędzania czasu, która pozwala na rozwój fizyczny i emocjonalny. Jest to także sposób na odprężenie się i nawiązanie więzi z naturą. Przekonaj się sam lub zrób wspaniały prezent bliskiej osobie. 

 

Jazda konna w Centrum Aktywnego Wypoczynku Borek

 

W Centrum Aktywnego Wypoczynku Borek prowadzimy zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Program nauki dopasowany jest do poziomu każdego z uczestników: od zajęcia na lonży po zaawansowany trening ujeżdżeniowy. Wszystko to pod czujnym okiem instruktorki z 30-letnim doświadczeniem - pełnej pasji i miłości do naszych czworonożnych przyjaciół.

 

  • Pokazujemy jak samodzielne przygotować konia do jazdy.
  • Uczymy - a dla zaawansowanych - doskonalimy jazdę w stępie, kłusie i galopie.
  • Szlifujemy płynność i równowagę w jeździe.
  • Pokazujemy jak zachowywać prawidłową postawę ciała.
  • Rozwijamy umiejętności w profesjonalnym treningu ujeżdżeniowym.